Sukot (hebr.), Święto Szałasów, Święto Namiotów, w Polsce Kuczki. Nazywane jest także Dożynkami Żydowskimi, bowiem jest to święto radości po zakończeniu zbiorów. Zaczyna się w kilka dnie po zakończeniu Jom Kippur, dnia 15 miesiąca tiszrei (w tym roku 13 października). Obchodzone jest tak jak Pesach przez dni siedem, w diasporze […]
Archiwum miesiąca: wrzesień 2011
Święto Rosz Haszana – Nowy Rok – obchodzone jest w tym roku (5771 r.) 29-30 września. Według tradycji przypomina stworzenie świata oraz dzień sądu, któremu poddani będą wszyscy ludzie, a najwyższy sędzia w niebie zapisuje dobrych ludzi do Księgi Życia, a złych do Księgi Śmierci. Charakterystycznym zwyczajem jest trąbienie na […]
Nagrobki żydowskie stanowią dalej, obok wyrobów złotniczych, zespół judaików, które mogą być w Polsce mimo zniszczeń wojennych przedmiotem badań.
Nie tylko piękna sztuka żydowska, ale i kolekcjonerstwo i muzealnictwo, należą do mało cenionych dziedzin w kulturze judaistycznej. Świadczy o tym niestety bardzo skromna literatura judaistyczna jaka ukazała się w Polsce jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Tradycja w sztuce żydowskiej odgrywała zawsze wyjątkowo dużą rolę, co wynikało w pierwszym rzędzie zawartych w Biblii sformułowań określających rozplanowanie pomieszczeń w świątyni, jej urządzenie i obrządki.
Zainteresowanie kulturą i przeszłością swojego narodu obudziło się u Żydów dopiero pod koniec w. XIX, a związane było z kolekcjonerstwem przedmiotów kultu bóżniczego i domowego.
Literatura historyczna Żydów szeroko zajmuje się warunkami życia, przemianami historycznymi wyznawców religii Mojżeszowej, żyjących w diasporze w różnych krajach Europy, Afryki, Azji.
W historii narodu żydowskiego rok 70 n.e. stanowi niezwykle ważną datę. W tym bowiem czasie Świątynia Salomona w Jerozolimie została spalona i ograbiona przez Rzymian ze wszystkich kosztowności.
Srebra synagogalne tematem pracy doktorskiej Recenzja pracy doktorskiej Izabelli Rejduch-Samkowej, napisana przez prof. dr hab. Szymon Datner z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, opublikowana w „Fołks -Sztyme” w 1980 r. Latem ubiegłego roku w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie odbyła się obrona pracy doktorskiej mgr Izabelli Rejduch Samkowej […]
Zainteresowanie zabytkami przeszłości u Żydów wystąpiło już w XVII wieku, szczególnie w Niemczech i we Włoszech, ale ograniczało się ono do gromadzenia rękopisów i drukowania dzieł o treści religijnej. Do najwybitniejszych bibliofilów należał rabin praski Dawid Oppenheimer, żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku, który posiadał pokaźny zbiór rękopisów i starodruków.